Anasayfa / Kitaplar / Çağdaş Sorunlar Sünniliğin İzinde Caferi Fıkıh Usulünde Akıl

Sünniliğin İzinde Caferi Fıkıh Usulünde Akıl

Caferîlik mezhebinin dördüncü delili aklı ve onun getirdiği açılım-lara odaklanarak bir araştırma yapmak ve bunu Sünnî mezheplerin dörtlü delil sistemindeki dördüncü delilleri ile mukayeseli olarak ele almak hayli çaba gerektiriyor.  Sefa Atik,  Sünnîliğin İzinde adını ta-şıyan elinizdeki kitapta, bu amaçtan hareketle usul-fürû denklemini kurarak aklın nereye tekabül ettiğini belirlemeye çalışıyor.  Dahası bu tekabülün Sünnî fıkıh mezheplerindeki yerini de işaret ediyor. 
Kitapta, önce Caferî fıkıh usulünün teşekkül öncesinde akıl delili,  sonra usulün teşekkülü döneminde akıl delili ve akıl deliline verilen re-aksiyon bağlamında usulî-ahbarî ilişkisi ve sebepleri ele alınıyor. Daha sonra, usulün tekâmül döneminde akıl delili, ardından da akıl delili bağlamında Caferî-Sünnî usulünün mukayesesi ile birlikte nihayetinde akıl delilinin fürû fıkıhtaki yeri tespit ediliyor. Sünnîliğin İzinde, akıl deliline ilişkin kapsamın sadece Sünnî geleneğe mahsus olmayıp  Ca-ferîlîk’te de izinin sürülebileceğine dikkat çekiyor. Usulünün oluşması geç döneme tekabül eden Caferî fıkhı ele aldığı aklî konular bağlamın-da orijinallikten uzaktır. Bu anlamda yer yer kronolojik olarak kendi-lerinden önceki fıkıh usulü eserlerinden uyarlama yapıldığı göze çarp-maktadır. Bu titiz çalışma,  Caferîliğin usul ve fürûunun teşekkülünde aklın rolünü ele almayı denemesiyle önemli.  
Hâsılı  usul meseleleri arasında gezinen Sünnîliğin İzinde,  Caferî kaynaklarda ortaya konan akıl delilinin kapsamlı bir tahlilini yapıyor. Caferî  fıkıh usulünün doğuşunu ve gelişimini oldukça çarpıcı bir ana-lize tabi tutan bu araştırma,  bu mezhebin akılla ilişkisini anlamak için önemli bir başvuru kaynağı.

Barkod
Sayfa Sayısı 352
Basım Yeri İstanbul-Türkiye
Basım Tarihi 2018-02-16
Kapak Türü Karton Kapak
Kağıt Türü Kitap Kağıdı
Dil Türkçe

Okuyucu Yorumları

Bu kitaba henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun;
Benzer Kitaplar

Cezayir Bağımsızlık Savaşının Anatomisi

Frantz Fanon

Detaylı İncele

Tevhid Mücadelesi ve Hz. Peygamberin Hayatı

Ebu'l A'lâ el-Mevdudî

Detaylı İncele

Dini ve Ahlaki Kavramlar

Toshihiko Izutsu

Detaylı İncele

İslam Düşüncesinde İman

Toshihiko Izutsu

Detaylı İncele

Kur'an'da Tartışma Metodları

Zahir Bin Awad El-elmaî

Detaylı İncele

İman Üzerine

İbni Teymiyye

Detaylı İncele

KAMPANYALARIMIZDAN HABERDAR OLUN

Adres:

Alemdar Mh., Çatalçeşme Sk. 27/15, 34110 Fatih/Istanbul

Sosyal Medya Hesapları

Facebook

Twitter

İnstagram

Copyright © 2019 Pınar Yayınları Her Hakkı Saklıdır.